Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

   +48 601 800 329

Tapetowanie ścian krok po kroku

Choć ściany malowane farbą z pewnością mają swoje oddane grono zwolenników, to tapeta również może się poszczycić licznymi, cennymi zaletami: ukrywa ona niedoskonałości ścian, pozwala na większą dowolność przy aranżowaniu wnętrz, a nawet umożliwia utrwalenie ważnych dla nas chwil w atrakcyjnym formacie. Żeby jednak tapeta w pełni cieszyła oczy i nie kojarzyła się jedynie z przykrym reliktem poprzedniego ustroju, należy zadbać o jej odpowiednie położenie. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, jeśli zależy nam na tym, by tapetowanie przyniosło zawsze satysfakcjonujący efekt.

Przygotowanie do pracy

Kluczowy dla sukcesu całego przedsięwzięcia jest oczywiście wybór tapety oraz odpowiedniego, trwałego kleju. Biorąc pod uwagę rozbudowaną ofertę producentów oraz sklepów, kupno tapet może dziś przyprawić o solidny ból głowy - do wyboru są tapety winylowe (o zmywalnej powierzchni), żakardowe (tkanina o rozbudowanym wzorze), papierowe, korkowe, na flizelinie, z włókna szklanego, fototapety... Oczywiście, nie każdy typ tapety sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Jeśli decydujemy się na odnowienie kuchni czy łazienki, należy wybrać tapetę, która będzie odporna na zabrudzenia oraz na wpływ wody. Dobrze jest też zawczasu zaopatrzyć się w odpowiednie wyposażenie i narzędzia, m.in. w nóż, stół, na którym możliwe będzie cięcie tapet pod wymiar, jak również szczotkę do dociskania ich do ściany, aby uniknąć pojawiania się pęcherzy powietrza.

Tapetowanie krok po kroku (albo ściana po ścianie)

Bardzo ważne jest również właściwe przygotowanie ścian przed zabiegiem tapetowania – jeśli są pomalowane, należy zetrzeć z nich starą farbę, a jeśli są wilgotne, należy je dokładnie osuszyć. Nierówności koniecznie trzeba wyrównać z pomocą gładzi szpachlowej, natomiast na dzień przed tapetowaniem powierzchnię ściany należy odpowiednio zagruntować. Do gruntowania podłoża należy użyć gruntu głęboko penetrującego do ścian. Nie należy pod tapety stosować gruntu do farb. Przy większości dostępnych typów tapet klej nanoszony jest bezpośrednio na nie (wyjątkiem są te na flizelinie – wtedy smarujemy samą ścianę), a tapetowanie odbywa się zgodnie z kierunkiem zaznaczonym na rolce. Nie można dopuścić do tego, aby kolejne kawałki tapety nachodziły na siebie. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni swoich umiejętności w tym zakresie albo pracy przy nakładaniu tapet jest zwyczajnie za dużo, zawsze warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. Nie tylko zajmą się oni tapetowaniem ścian, ale pomogą również dobrać odpowiedni wzór tapety do stylu danego pomieszczenia.