Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

   +48 601 800 329

Jak dopasować firanę do zasłony?

To dekoracja okienna o wyjątkowo praktycznych walorach. Wpływa na aranżację wnętrza, jednocześnie chroni domowników przed nadmiernym działaniem słońca lub… wścibskimi sąsiadami. Podpowiadamy, czym warto kierować się wybierając firanki oraz zasłony.

O czym pamiętać wybierając oprawę okna?

Firany i zasłony to najbardziej klasyczna dekoracja okna. Jednak nikt nie powiedział, że to nudne rozwiązanie! Zanim wybierzemy firankę i tkaninę na zasłony, uwzględnijmy kilka czynników. Dekoracja okna powinna wpisywać się w styl pomieszczenia, musi być dobrana do jego wielkości, przeznaczenia oraz nasłonecznienia. Kluczowe są także właściwe wymiary (o tym za chwilę). W przestronnych pokojach dziennych można pozwolić sobie na zdobne, ciężkie zasłony, które uatrakcyjnią wnętrze. W mniejszych pokojach, zwłaszcza urządzonych w duchu minimalizmu, taka oprawa okna będzie górowała nad resztą wnętrza. Pamiętajmy, że ciemne i ciężkie tkaniny przepuszczają mniej światła słonecznego.

Jeśli chcemy zaakcentować krajobraz za oknem lub rozświetlić wnętrze, firany będą właściwym wyborem. Z kolei zasłony pomogą regulować nasłonecznienie (to ważne zwłaszcza w sypialni i pokoju dziecięcym), a przy tym pozwolą chronić prywatność przed sąsiadami.

Właściwe proporcje dekoracji okiennych

Decyzja dot. stylu firanek i zasłon już zapadła? Świetnie, czas na zwymiarowanie przestrzeni. Najlepiej, jeśli dysponujemy już zamocowanym trwale karniszem. Najpierw należy sprawdzić jego szerokość, gdyż na tej podstawie oblicza się szerokość firan. W zależności od stopnia marszczenia materiału, jak również sposobu ich mocowania, stosunek szerokości karnisza do szerokości firan powinien wynosić 1:1,5-3. Im szersza firanka, tym bardziej będzie „pomarszczona”. Ta sama zasada dotyczy zasłon.
Czas na zmierzenie długości firan! Jeśli mają sięgać do podłogi, powinny „kończyć się” około 3 cm przed jej poziomem. Zasłony powinny być dłuższe od firanek, w optymalnej sytuacji „kończą się” ok. 1,5-2 cm nad podłogą. Idealne dopasowanie produktu do potrzeb zapewnia szycie firan na wymiar. Usługa ta pozwala zrealizować każdy projekt, nawet dotyczący niestandardowych okien. Kolejną zaletą jest możliwość zamówienia narzuty na łóżko lub poduszki doskonale komponującej się z tkaniną, z której uszyto zasłonę.