Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

   +48 601 800 329

Jak dobrać wymiary zasłon? Porady i sugestie

Zasłony nie mogą być ani za długie  ani za krótkie. Zasłony stanowią idealne uzupełnienie naszego wnętrza, a ich dobranie to wbrew pozorom nie lada wyzwanie. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup zasłon powinniśmy wpierw określić ich przeznaczenie, w jakim pomieszczeniu będą one wisieć oraz w jaki sposób chcemy je zaaranżować. Do małych okien wybierajmy materiały o stonowanych odcieniach - bez wzorów i dodatkowych zdobień. Zapewnią one optymalny dopływ światła dziennego...

Wybierając zasłony do dużych okien, mamy większe pole manewru ,ponieważ różnorodne materiały czy fasony nie będą grozić optycznym pomniejszeniem wnętrza. Aby prawidłowo zmierzyć długość zasłon, które chcemy powiesić na naszym oknie, musimy wybrać odpowiedni karnisz lub szynę, na którym będą zawieszone zasłony. Najdokładniejszy pomiar zasłon zrobimy przy użyciu taśmy budowlanej , czyli  miarki dzięki której dokonamy właściwego pomiaru. Aby poprawnie dobrać zasłonę, należy zmierzyć długość całej szyny. Następnie szerokość elementu mocującego mnożymy przez co najmniej 1,5 – to minimalna szerokość naszej zasłony. Jeżeli natomiast marzą nam się finezyjne marszczenia i drapowania, wówczas mnożymy szerokość przez 2. Dobierając odpowiednie upięcie zasłony miejmy też na uwadze grubość, miękkość, fakturę i wzór materiału. Typowe zasłony sięgające do parapetu kończą się ok. 1,5 cm nad parapetem, albo 5 – 10 cm poniżej. Zakładając, że zasłony będą sięgać do samej podłogi powinny one kończyć się około 2 cm nad nią.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Szerokość zasłon uzależniona jest w dużej mierze od funkcji jaką ma pełnić. Czy będą stanowiły jedynie element dekoracyjny, a może będą również służyć do zasłaniania okien na noc? Tkaniny przeznaczone na zasłony zazwyczaj posiadają szerokość 140 albo 280 cm. Również trzeba pamiętać o zapasie materiału potrzebnego do wykonania zakładów, np. dla zasłony prostej nadmiar powinien wynosić min. 20 cm, a optymalnie 25 cm. Pamiętajmy, że dekoracja okna powinna być zawsze podporządkowana charakterowi wnętrza i jego stylowi.

Szycie zasłon na wymiar