Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

   +48 601 800 329

Czym są story rzymskie?

W chwili obecnej domy i mieszkania można urządzić niemalże na tysiąc sposobów. Różnorodność elementów wyposażenia oraz dekoracji daje ogromne pole do popisu architektom wnętrz oraz osobom, które chcą samodzielnie zająć się wyglądem swojego mieszkania. Pojawianie się nowych trendów nie zmienia faktu, że niektóre rozwiązania cieszą się niezmienną popularnością od wielu lat. Doskonałym tego przykładem są story rzymskie.

Jak wyglądają story rzymskie?

Story rzymskie to nic innego jak rolety. Pełnią one funkcję ochrony przed słońcem. Stanowią również bardzo efektowny element dekoracyjny. Story rzymskie w idealny i zgrabny sposób łączą w sobie obie te funkcje. Słów kilka warto poświęcić ich wyglądowi. Rolety rzymskie mają formę tkanin, które układają się w poziome zakładki. Są sterowane za pomocą mechanizmu łańcuszkowego lub sznurkowego. Dzięki wykorzystaniu poziomych patyczków stora może układać się w sztywne i regularne zakładki. Co istotne może też występować w opcji bez usztywnień. Wtedy układa się w miękkie i nieregularne fałdy. Jeżeli chcemy, żeby roleta rzymska przepuszczała mniej światła, można doszyć do niej specjalną podszewkę.

 

Dużym atutem stor rzymskich jest fakt, że mogą być one szyte w zasadzie z każdej tkaniny. To sprawia, że ten rodzaj dekoracji można bez trudu dopasować do aranżacji danego wnętrza. Oczywiście wybierając tkaninę warto też wziąć pod uwagę praktyczną funkcję, jaką jest ochrona przed słońcem. Story rzymskie uszyte z tkaniny firanowej będą świetnie współgrać z zasłonami. Z drugiej strony story uszyte z grubej tkaniny mogą stanowić samodzielną oprawę okien.

 

Jak działają story rzymskie?

Story rzymskie pełnią rolę zasłon. Dlatego muszą posiadać także określony mechanizm pozwalający na ich opuszczanie i podnoszenie. W znakomitej większości przypadków rolety rzymskie posiadają mechanizm sznurkowy lub koralikowy. To pierwsze rozwiązanie jest z pewnością tańsze. Sznurek polecany jest w przypadku rolet wykonanych z woalu, które z zasady są mniejsze i lżejsze. Mechanizm koralikowy charakteryzuje się większa wytrzymałością. W związku z tym może być wykorzystywany do rolet wykonanych z grubszych, a tym samym cięższych tkanin. Wybór tkaniny na story rzymskie determinuje zatem dobór odpowiedniego mechanizmu podnoszenia.
Istnieje możliwość zastosowania mechanizmów elektrycznych. Zasilane są ze specjalnie doprowadzonego kabla elektrycznego 230 V. Jeżeli chcemy uniknąć kucia ścian, w celu doprowadzenia kabli można zastosować mechanizmy zasilane na baterie ukryte wewnątrz mechanizmu - warto wiedzieć, że baterie wytrzymują około 1 roku. Sterowanie storą lub kilkoma storami odbywa się za pomocą pilota lub smartfona dzięki zainstalowanej aplikacji. Pozwala to na zarządzanie wieloma storami jednym ruchem kciuka.

Jeszcze kilkanaście lat temu firany i zasłony zupełnie straciły swoją popularność. Kojarzyły się głównie z przestarzałym wystrojem mieszkań z lat 80-tych. Ale było to tylko chwilowe załamanie. Pomysłowość projektantów sprawiła, że ozdoby na okna ponownie stały się modne. A wśród nich oczywiście story rzymskie. Nieszablonowe połączenie prostoty i elegancji sprawdza się doskonale w różnych aranżacjach. Spory wybór form, kolorów oraz motywów daje ogromne możliwości dopasowania zasłon i rolet do wystroju każdego wnętrza.

Szycie zasłon na wymiar